
С всеки изминал ден става все по-ясно, че Гърция е на ръба да обяви фалит, дори ако на Атина бъде отпуснат следващият транш финансова помощ, съгласно плана на ЕС и МВФ. При това положение Гърция ще трябва да излезе от еврозоната и да се върне към националната валута драхмата. Изглежда, че отлагането на банкрута само утежнява положението не само на Гърция, но и на другите държави с огромни задължения: Италия, Испания, Партугалия и Ирландия. При това, за разлика от Гърция, Италия и Испания са между най-големите икономики в ЕС и един техен банкрут означава не само разпадане на еврозоната, но и огромна опасност за съществуването на самия Евросъюз.
С днешна дата категорични прогнози за последствията от излизането на Гърция от еврозоната са крайно несигурни. Първо, не е ясно дали фалитът на Гърция ще спре разпространението на дълговата криза, или обратно ще задълбочи тази криза, по-конкретно в Италия и Испания. Нещо повече, сега кризата се насочва и към Франция – втората икономика в ЕС след германската. Ударът е насочен върху големите френски банки, които са основни кредитори на страните от Южна Европа, т.е. там, където съществува огромна задлъжнялост. Междувременно вече бе намален кредитния рейтинг на френските банки Сосиете Женерал и Кредит Агрикол.
По всичко личи, че кризата на еврозоната ще засегне и Великобритания, която не е в еврозоната. Сътресенията в ЕС ще бъдат силно почувствани и в САЩ, като в резултат рецесията може да се върне обратно и то в глобален мащаб.
Нека обаче да се уточним, че очакваният фалит на Гърция с неговите световни последици не е причина за глобалната криза, а само неин стартов механизъм. От една страна, общата валута – еврото, едва ли може да просъществува продължително време без фискална координация и без фискален съюз. От друга страна, т.нар. пазарни икономики – иначе казано капитализъм, се развива циклично, като периодите на подем се редуват с периоди на спад и депресия.
Сегашната дългова и обща криза в еврозоната, която е в сърцевината на Евросъюза назрява не от вчера. При всяко положение на най-сериозно изпитание е поставен самият ЕС, както и икономическата глобализация в световен план.
