Постинг
28.01.2012 19:20 -
Оздравява ли американската икономика?
Състоянието на американската икономика все още остава доста лошо. Две години и половина след обявения официален край на рецесията, безработицата от 8,5% е недопустимо висока. Но както изтъкват редица проправителствени финансисти и икономисти, САЩ може би бавно излизат от последствията на рецесията. Последните данни за икономиката изглеждат по-добри, макар че е необходима предпазливост, защото обявяването на края на рецесията бе последвано от много лоши новини за американската икономика.
Някои умерено оптимистични автори изтъкват редицата правителствени мерки, които извеждат от кризата финансите и икономиката на САЩ. Макар и бавно, тя излиза от последствията на рецесията.
Последните данни за икономиката на САЩ изглеждат по-добри, макар че е необходима предпазливост, защото обяваването края на рецесията бе последвано от нови лоши новини за икономиката. Някои оптимстично настроени автори отбелязват подобрение в строителството, което бе главната причина за настъпване на кризата. Но сега, изглежда Америка най-после е във фазата на прогресивен порочен кръг, така че положението се подобрява. По мнението на Пол Крюгман добрата новина е, че публичният дълг е значително намален в сравнение с дълга през 2008 година, когато се стовари кризата. Пол Крюгман подчертава, че ставащото в САЩ контрастира на положението в Европа. Посочва се, че ЕЦБ тревожейки се за инфлацията повдигна лихвата на кредитите, само за да се върне впоследствие към ниските лихви. А фискалната цена на усилията да се намали дълга, доведе до подтискане на растежа, по-специално в еврозоната. В резултат на всичко това бе, че еврозоната не можа да постигне намаление на дълга, нещо което се случи в САЩ.
Всеки предпазлив оптимизъм за развитието в САЩ след изпитанието вече е един ненужен порок за реакцията на рецесията. И дори оптимизмът за положителен порочен кръг да е наистина в сила, ще минат години преди САЩ да постигнат задоволително ниво на безработицата. Но нещата биха могли да станат много по-лоши, ако САЩ купираха погрешната политика на ЕЦБ и ако Федералният резерв престане да сваля лихвите, както се случи в Европа.
Президентът се опитва да си гарантира втори мандат в Белия дом, като в програмната си реч за състоянието на съюза сложи ударението върху създаването на нови работни места вътре в границите на САЩ. Другият акцент бе увеличаването на вътрешният добив на нефт и приорден газ, което е двуяка рецепта. Защото от една страна стимулира създаването на работни места, от друга ще разочарова природозащитниците.
Въпреки съпротивата на републиканците в Конгреса, Барак Обама поиска по-високи данъци за богатите. Нищо съществено ново, освен че икономиката на САЩ навлиза в нов порочен кръг на растеж, което ще трябва да стане главният акцент в предизборната реторика на Барак Обама.
Едно ново допитване на общественото мнение показва, че 83% от респондентите не са доволни от състоянието на икономиката и изглежда това ще бъде основният рефрен на предизборната кампания на Обама. Ако, както сочат данните от допитването, строителството се е стабилизирало, САЩ могат да влязат в режим, когато две от новините са положителни, то и третата става положителна. Изглежда излизането от рецесията ще бъде бавно, с колебания и продължително .
Била ли е Русия колониална империя? Неза...
В БЛИЗКИТЕ ГОДИНИ ЖИВОТЪТ ЗА ИНТЕЛИГЕНТН...
Инсталиране на Windows 11 на нов лаптоп ...
В БЛИЗКИТЕ ГОДИНИ ЖИВОТЪТ ЗА ИНТЕЛИГЕНТН...
Инсталиране на Windows 11 на нов лаптоп ...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Търсене
За този блог

Гласове: 798
Блогрол