3 години от революцията в Куба бяха достатъчни, за да се сблъскат хората с проблема на глада. Приетият през 1962 година закон за подобряване на снабдяването въведе действащата и досега система на нормирано разпределение на стоките. Техният списък в течение на 50 години се променяше в зависимост от състоянието на икономиката, реколтата и братската помощ.
Още австрийският икономист Фридрих Хаек доказа, че централизирано управляваните икономики не могат да функционират нормално. При системата на капитализма, въвеждането на купонна система може да стане само при някакъв катаклизъм /например Втората световна война/, докато в централизираната икономика практически това е неизбежно. Кубинците не успяха да намерят своя специализация в нито един отрасъл на икономиката, те не измислиха своя Нокия като финландците, или Скайп като шведите.
Режимът разпределяше не само хранителните продукти, но и например бельо, панталони, поли, хавлиени кърпи. През 90-те години, когато островът беше изоставен от предишните си съюзници, с купони можеше да се купят ориз, захар, неголямо количество фасул, кафе, риба, яйца и растително масло, кайма, картофи и банани, сапун и паста за зъби. Един път в месеца можеше да се купят 4 пакета цигари и три пури на човек плюс бутилка ром на семейство.
Сега купоните престанаха да бъдат единствения източник на снабдяване, но повечето кубинци не си представят живота без тях. Това е т. нар. синдром на заучена безпомощност. Възможността да си купят няколко вида основни продукти на смешни цени им създава част от усещането за сигурност. За част от кубинците – това е само добавка към скромните заплати. А за тези, които нямат пари за покупки на пазара или във валутните магазини, купоните наистина ги спасяват от глад.
Една от причините, поради която Раул Кастро не отмени купоните досега, е страхът на обществото да се лиши от ежедневната дажба. Напускането на разпределителната система е една от най-горещите теми на Шестия конгрес на Кубинската комунистическа партия. Там Раул Кастро заяви, че купоните, с които са отрасли две поколения кубинци са станали тежък хомот за икономиката и нещо повече – те често попадат в ръцете на хора, които са напълно преуспяващи, отнемайки от народа мотивацията за търсене на добра работа.
Куба внася 80% от необходимите й продоволствени стоки, което й струва 1,5 милиарда долара годишно. За продуктите, разпределяни чрез купони на 11,2 милиона граждани, държавата допълнително плаща още милиард долара годишно. Затова от списъка за стоките с купони, редовно се изваждат едни или други позиции. Правителството се успокоява, че то няма да лекува страната от зависимостта й от купонната система с шокова терапия: купоните ще изчезнат, когато страната е готова за това.
В ХХІ век още една страна в света е на купонна система - това е Северна Корея.
Мъдреците на Поднебесната империя
Уважаеми админи!! Аз съм този трол и хей...
27.03.2012 12:22
