„Мит Ромни е сто процентово негоден за президент на САЩ” –писа британският ежедневник Гардиън. Поводът за тази оценка далеч не са само гафовете на републиканския кандидат за президент около събитията в Либия преди повече от седмица, когато в Бенгази бяха убити четирима американски дипломати, включително посланника Крис Стивънс. Сега става дума за нещо значително по-съществено.
Преди време на събиране в Бока Ротън – САЩ, на което се даваха средства от много богати бизнесмени за кампанията на Мит Ромни, той е заявил, че не го интересуват гласовете на 47% от американците, които не си плащат данъците. Тези 47% в общия случай са работници и служители, които усърдно са се трудили и съответно са си плащали подоходния данък, но сега по едни или други причини са изпаднали под чертата на минималното данъчно облагане. Това изявление на Мит Ромни стана известно не само на цяла Америка, но и по целия свят.
Не е тайна, че горният ешалон на Републиканската партия уважава истински само тези, които имат свой бизнес, при това значителен. Иде реч за т.нар. създатели на работни места, т.е. за бизнесмени наемащи работници и за инвеститори. С други думи, почти половината американци не са грижа за републиканския кандидат за президент.
Известно е, че Роналд Рейгън, който бе успешен президент от Републиканската партия, често правеше лъжливи изявления, но се стараеше да не засегне избирателната база на републиканците – т.нар. Велика стара партия. На празника на работниците – деня та Труда, Ерик Кантър, лидер на републиканското мнозинство в Камарата на представителите, написа в Туитър: „Днес ние отбелязваме празника на тези, които са поели риска, работили са здраво, изградили са собствен бизнес и са извоювали своя успех”. Просто да се чудиш и маеш, как на разника на работниците републиканската върхушка намира за нужно да поздрави не трудещите се, а техните босове. Дали обаче това е случайно?
На Конгреса на Републиканската партия, в своята реч за приемане на номинацията Мит Ромни нито веднъж не спомена думата работници. Все едно, че не съществува най-голямата трудова група в американското общество. А когато се спря на възможностите, които Америка предлага на имигрантите, той обяви, че емигрантите са дошли в САЩ за да съдадат свой собствен бизнес! Питаме се, а къде остават мнозинството имигранти, които са дошли в Америка със скромната цел за приличен живот. Интересно, как ли би изглеждала една страна, в която всички са бизнесмени и няма никакви работници.
Предизборната кампания в САЩ вече е навлязла в най-решаващата си фаза. Сега започват и телевизионните дебати между Барак Обама и Мит Ромни, които ще имат значение за изхода на президенските избори. Статистиката обаче показва, че телевизионните дебати не могат да променят позоцията на повечето избиратели, които вече са решили за кого да гласуват. Последният голям гаф на Ромни може и да се окаже решителен за изхода от изборите на 6 ноември.
Но откъде идва това бизнесменско високомерие на мит Ромни? Мисля, че зад него стоят три основни причини: той получава огромни дарения за изборната си кампания от едни или други богати бизнесмени; освен това, Ромни общува именно с бизнесмените, а не с хората на наемния труд; той изразява една версия, залегнала отдавна в основите на американската мечта, че всеки може да успее и да стане богат. Но това е една отречена от реалната действителност презумпция.
Повече от очевидно е, и то не само в САЩ, но и по целия свят, че бизнесмените работят здраво за да успее бизнеса им, но работниците са тези, които произвеждат матералните блага. И численото съотношение между тях е поне сто към едно, в полза на трудещите се.
С други думи, казаното от Мит Ромни в Бота Рокън, съвсем не е тривиален гаф, а прозорец, през който се вижда истинското ниво на политиците в Републиканската партия и на нейния кандидат за президент.
КАК БЯХА ОТКРАДНАТИ ИЗБОРИТЕ В САЩ. ЗА Т...
Моите новогодишни изборни прогнози за СА...