Прочетен: 1934 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 02.10.2012 10:42
След Втората световна война икономическата машина на САЩ работи на високи обороти. През 50-те и 60-те години на миналия век средният прираст на икономиката бе 3%. Това е добър показател за развита икономика. През 70-те години САЩ изпаднаха в стагфлация – стагнация+инфлация. С идването на Роналд Рейгън на президетския пост бе извършена един вид революция и темповете отново се върнаха на 3% прираст.
Днес обаче икономиката на САЩ е в криза, както впрочем и световното стопанство. Като се изследват трите движещи сили на икономиката: капиталовия пазар, иновациите и икономиката на знанието се вижда, че американската икономическа машина вече не работи добре. Инвестициите в нови компании се свиват, а броят на новите компании намалява от 547 през 90-те години на 182 сега. Това рязко се отразява на броя на работните места. Освен това, САЩ имаха и една от най-привлекателните за бизнеса системи, задвижвана главно от имигрантите. Близо 18% от успешните компании бяха основани от имигранти, като политиката на страната бе предразполагаща за имигрантския бизнес. Ако се вземат предвид и компаниите на наследниците на имигрантите, числото става 40%. Тези компании, като цяло, преуспяваха във високите технологии и регистрираха двойно повече патенти от коренните американци. Освен това, САЩ можеха да се похвалят с много успешното взаимодействие между университетите и бизнеса. Една пета от възникналите компании бяха свързани с университети като Стратфор и Мазачузетс. Но сега този бум е в упадък.
Федералните разходи в областта на изобретяването на нови лекарства, например, нарастна от 20 милиарда на 30 милиарда за периода 1993-2008 година, но броят на новорегистрираните лекарства спадна от 50 през 1996г. на 15 през 2008г. Университетските звена и лаборатории затънаха в бюрократичното блато. Имигрантските предприемачи все по-трудно получават американско гражданство и все по-трудно набавят капитал. В резултат на това амерканският капитализъм заприлича на европейския капитализъм – установените компани, способни да отговорят на големия брой регулации се справят добре, но новите компании не успяват и биват принудени да се предлагат за поглъщане от големите концерни.
Една от препоръките за излизане от това положение е САЩ да дават зелени карти на чужденците, които се обучават в САЩ в областта на точните науки, математиката, технологиите и информационните науки. Ето някои нови идеи за излизане от кризисното положение. Първо, да бъдат защитени новите компании от поглъщане, от установените компании и от спекулативните инвеститори. Второ, да бъде премахнат монопола на университетите, за да могат професорите да имат по-голяма свобода за идеите и нововъведенията. Трето, да се премахне зависимостта на новите компании, основани от имигранти, от общата практика на защита, стига техните акционери да бъдат уведомени.
Наливането на големи средства от бюджета вече не върши работа, тъй като задълбочава дефицита на бюджета и натрупания държавен дълг. Държавната финансова намеса трябва да придобие гъвкавост, каквато имаше през 50-те и 60-те години.
В заключение трябва да кажа, че усилията на САЩ да придадат динамизъм на икономиката си с помощта на имигрантите и на основаните от тях нови компании може да бъде полезно. Но главната сипрачка на икономическия прогрес е другаде. Тази спирачка е в преследването на бърза печалба, за сметка на дългосрочните изследвания и тяхната реализация.
Списък на антибългарските организации, к...
Франция – една упадаща демокрация
02.10.2012 10:38
Парите- ( банките ) запушиха иновациите, за да задържат
Те замислят прекрояване на света, на човечество, климат.. болести...