Постинг
26.07.2013 09:23 -
Противоречивата ос Пекин-Москва
Москва и Пекин окачествяват своите отношения като многостранно стратегическо партньорство, но в действителност тяхното сътрудничество в основата си има тактически характер. Китай и Русия гледат на света от доста различни гледни точки. Защото Китай е държава с бързо развиваща се и експортно ориентирана икономика, която се стреми да получи максимални изгоди от глобализацията. В същото време Русия до голяма степен е икономика базирана на енергоносителите, която се опитва да се изолира от глобалните промени.
Москва превъзнася своето партньорство с Пекин главно защото иска да докаже на света, че Русия, както и преди е държава със съществено световно значение. На свой ред, Китай разглежда партньорството с Русия, като начин да я привлече на своя страна. В основни линии руско-китайското сътрудничество се свежда към тези области, където техните интереси съвпадат, като например развитието на двустранната търговия.
В онези части на света, които са най-важни за Москва и Пекин, Китай и Русия донякъде си съперничат. Да вземем за пример Югоизточна Азия. Напориститте претенции на Китай за контрол на акваторията на Южно Китайско море предизвиква тревога сред американските партньори от региона и подтиква Вашингтон да укрепва сътрудничеството си в сферата на сигурността с такива държави като Филипините и Виетнам, чииито териториални претенции се оспорват от Пекин. На свой ред, Москва заема неутрална позиция относно китайските териториални претензии за островите в Тихия океан, но същевременно руските енергетични компании подписват споразумения с Виетнам за усвояване на нефтените находища в региони, към които има претенции Пекин.
В Централна Азия, Китай благодарение на своята икономическа мощ бързо изолира Русия. Китайският капитал се влага в строителството на нефтопроводи и газопроводи, както и в стротелството на пътна и железопътна инфраструктура, и по този начин Пекин все по-твърдо привлича към себе си централно азиатските държави. През миналата година стокооборотът на страните от Централна Азия с Китай надвишаваше техния стокооборот с Русия.
Сътрудничеството между въоръжените сили на Китай и Русия не променя обстоятелството, че Москва е обезпокоена от китайската настъпателност и агресивност не по-малко, отколкото САЩ. Фактически, главната причина за руско-китайското сближаване е в това, че след Студената война световният ред е формиран от САЩ и служи на техните интереси. Нещо повече, Вашингтон налага своите цели и интереси без да отчита интересите на Китай и Русия.
Руско-китайското сътрудничество, преди всичко в рамките на ООН, се основава на защитата на правата на отделните държави на пълен суверенитет в собствените си граници, както и на противодействие на чуждата намеса във вътрешните им работи. Тази позиция не се обяснява с отстояване на някакви високи принципи, а по-скоро с конкретните интереси на Москва и Пекин за защита от външна намеса.
Пекин и Москва се въздържаха от гласуване в ООН, когато Съвета за сигурност реши да бъде въведена зона забранена за въздушни полети в небето над Либия, тъй като Либия нямаше особено стратегическо значение, както за Русия, така и за Китай. Колкото се отнася обаче до гражданската война в Сирия, Москва и Пекин заеха по-твърда позиция на първо място, защото ставаше дума за защитата на руските интереси в тази страна. На свой ред, Китай предпочете да се скрие зад руските възражения, като по този начин беше предотвратена една американска интервенция в Сирия.
Съединените щати е нужно да вземат под внимание руските и китайските интереси и тревоги, особено предвид опасенията на Вашингтон за създаване на стратегическа антиамериканска ос между Русия и Китай.
Вашингтон трябва сериозно да се отнесе към констатациите, че международните институции в света след края на Студената война, вече не отразяват истинското съотношение на силите, както и разпределението на влиянието на властта в днешните условия.
Спечелването от Пекин и Москва на по-големи пълномощия при решаването на световните проблеми предизвиква известна тревога и неудобство във Вашингтон, но алтернативата на този процес е една – тясно сближаване между Китай и Русия и създаването между тях на антиамериканска ос. А именно това предизвиква както страхове, така и напрежение в кръговете на ръководните среди във Вашингтон.
Фекалните хапчета не са шега
И как се достигна до чушкопекът И можеш...
Экономическая модель в советской системе...
И как се достигна до чушкопекът И можеш...
Экономическая модель в советской системе...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Търсене
За този блог
Гласове: 798
Блогрол