Йосиф Висарионович Джугашвили, в последствие известен на света като Сталин, е етнически грузинец, роден 1879г. и починал през 1953г.Най-напредуччи в духовната семинария в Тбилиси, където показва много добър успех, но я напуснка за да се включи в болшевишката партия. Първоначално младият Сталин участва в банкови обири, събирайки средства за партията на болшевиките, с която остава пределно тясно свързан до смъртта си през 1953г.
Сталин бързо успява да стане един от най-близките съратници на Ленин. Участва в руската революция от 1905г., след което е изселен от царския режим в Туруханския край на Сибир. Избягва от заточението и преминава в нелегалност с псевдонима Коба.
След внезапната смърт на Ленин през 1924г. Сталин успява чрез ловки маневри да надиграе най-близките ленинови съратници в борбата за наследяване на лидерския пост в болшевишката партия. Впоследствие отстранява и ликвидира Каменев и Зиновиев - най-близките до Ленин болшевики. Скрива завещанието на Ленин, в което за негов главен съперник за върховния пост в комунистическата партия е посочен Троцки.
Веднъж поел след 1924г. ръководната роля в компартията и новообразувания на мястото на царската империя СССР, Сталин провежда два фундаментални курса, които се оказват от решаващо значение. Първият курс, това е свръхфорсираната индустриализация на СССР, а вторият – разкулачването на руското село. През 1937г., вече утвърдил се като едноличен вожд и диктатор, провежда радикални чистки в Партията , държавата и армията. По този начин се отървава от всички наследвици на т.нар. ленинова гвардия. Ликвидира със скалъпени процеси двамата най-близки до Ленин съратници Каменев и Зиновиев. По същото време много умело си създава лично предан на него антураж. Провежда антитроцкистка кампания, като по негова заповед Троцки е изгонен в далечно Мексико, където бива зверски убит.
Сталин е автор на две отклоняващи се от класическия марксизъм тези, които въплъщава на практика в СССР. Първата теза е в разрезрез с маркситката доктрина, доказвайки на дело, че социализмът може да победи не като световна революция, а като революция в една страна, при това сравнително изостанала. Втората теза е, че социализмът не е задължително да възникне в развитите капиталистически страни, а в относително изостаналата царска Русия. Според своите виждания, Сталин изгражда Коминтерна, който безпрекословно му служи в европейски и световен мащаб.
През 1939г. сключва с нацистка Германия пакта Рибентроп-Молотов, с който цели да придобие допълнителни територии в Балтика, а същевременно да отолжи доколкото е възможно войната с нацистка Германия. Така или иначе обаче, на 22 юни 1941г. Германия вероломно напада СССР и с помощта на стратегията на блицкриг стига в края на есента до подстъпите на Москва. Първоначално Сталин изпада в психична парализа, но след две седмици успява да се вземе в ръце и да организира военното ръководство на Червената армия. Той предвидливо е изтеглил зад Урал основните мощности на съветската индустрия и преди всичко на оръжейните заводи, което се оказва от съдбоносно значение в развоя на Втората световна война.
От потстъпите на Москва започва съветското контра-настъпление, като отхвърля германската армия на 100-ина километра от Москва. Три са битките, в които Сталин изиграва важна роля, обръщайки хода на войната: битката за Москва, Сталинградската битка и Курската дъга. На 9 май 1945г. Червената армия забива своето знаме над Райхстага в Берлин.
Сталин несъмнено е един от най-големите диктатори в новата история. Неговите безмилостни чистки, провеждани от дясната му ръка - Лаврентий Берия, ликвидират не само лениновата гвардия, но и почти цялото висше военно ръководство на СССР. И това става в навечерието на най-страхивитата в историята война.
Йосиф Висарионович е потаен, и нанася изненадващо своите безмилостни удари. Редица историци и биографи го окачествяват като параноик.
Сталин се оказва отличен организатор и военен стратег. Казано накратко, в условията на борбата за оцеляване на комунизма, жестокият диктатор успява да разшири влиянието на своята империя в цяла Източна Европа. Историята обаче изглежда още не си е казала последната дума за Йосиф Висарионович Сталин.