
Според мнозинството финансови наблюдатели, от Германия зависи дали еврозоната и еврото ще бъдат спасени, или ще бъдат провалени. Още повече, че сега се задава по-голяма опасност от гръцката – очертава се неплатежоспособност по дълга на Италия и Испания.
Коалиционният партньор на християндемократите на Ангела Меркел – либералите, не са съгласни Германия да влезе в ролята на спасител на еврото, като поеме огромен финансов ангажимент. На свой ред в Германия съществува разцепление между политиците, които са обвързани с дискредитираната политика на европейска солидарност, и мнозинството германски данъкоплатци, които не искат да плащат за „чужди грехове”, разточителството на южните членове на еврозоната.
Привържениците на еврото лансират своята теза така: Берлин трябва да престане да поучава слабите икономически страни как трябва да бъдат финансово досциплинирани и да заеме алтруистичната линия като се ангажира с посрещането на дълговата криза на Гърция, Ирландия, Португалия, Испания и Италия.
Проблемът е в това, че колкото по-дълго продължава кризата с дълга, толкова по-сигурно става , че идва нова рецесия, а може би даже депресия. От лагера на привържениците на общата валута – еврото, настояват, че германците не трябва да наказват недисциплинираните страни от европейския Юг, защото провалът на еврото ще донесе много поражения за самата Германия. И още, създаденият монетарен съюз означава, че интеграцията е толкова напреднала, че нейното ликвидиране ще бъде съпроводено с много тежки последствия.
И тук идва голямото предизвикателство – щом Германия не иска да се жертва заради задлъжнелите страни, при създалото се положение е логично самата тя доброволно да се откаже от еврото. Евентуалното напускане на еврозоната от Германия вероятно ще стане заедно с напускането на Австрия и Холандия. Дали обаче този ход ще спаси света от глобална депресия?