В годината на изборите за президент на САЩ, американските коментатори основателно си задават въпроса: каква би била външната политика на Вашингтон, ако кандидатът на Републиканската партия Мит Ромни бъде избран за президент. Някои специалисти се питат, дали Ромни не е неоконсерватор, който ще се опита да промени света с военна сила. Или Ромни ще бъде по-близко до традиционната линия на републиканците. Много консерватори са подозрителни спрямо Ромни, особено що се касае до външната политика. Имено по тази причина – смятайки, че той е заел в публичните си изяви позицията на десницата само от предизборни съображения.
Коментаторите естествено се насочват към това, кой ще бъде евентуално бъдещият външнополитически екип, ако Ромни успее да спечели изборите. Според една от версиите, за възможен ръководител на външнополитическото ведомство се спряга Боб Золик, което незабавно предизвиква контрареакцията на републиканската десница. Лансира се и версията за държавен секретар да бъде избран бившия представител на САЩ в ООН Джон Болтън.
Издателят на National interest Робърт Мъри твърди, че в лагера на републиканците има три крила: прагматиците на Джеймс Бейкър и Бренд Скаукрофт; националистите на Дик Чейни и неоконсерваторите на Пол Уолфовиц. Според Робърт Мъри, неоконсерваторите и националистите са се обединили в общ фронт или метафорично са за външна политика, която едновременно е милитаристична и „идеалистична”.
На обратното мнение са неоконсерваторите, които смятат, че Мит Ромни няма кохерентна външна политика, а главната му цел сега е да критикува Барак Обама по международните въпроси. В обкръжението на Обама смятат, че Мит Ромни не говори това, което мисли, и ще трябва да смени декларираната си позиция, например по политиката спрямо Китай, за който Ромни каза, че е валутен манипулатор.
Наред с това, Ромни изразява крайно войнствена позиция и спрямо Русия, като я представи за главен враг на Америка.
Някои републиканци от висшия ешалон твърдят, че каквито и дефекти да има Мит Ромни във външнополитическите си възгледи, на практика ако той бъде избран за президент на практика ще действа по съвсем различен начин. Според този кръг от републиканци, Джордж Буш се е променил, Обама се е променил, следователно и Ромни ще се промени. Това е есенцията на хипотетичния външнополитически реализъм, който е свързан със стратегията на САЩ на международното поле – образуван от кръга на съюзници, врагове, проблеми и средства за решаването им. В крайна сметка, смятат някои американски наблюдатели, външната политика на САЩ не се променя много преминавайки от една администрация на власт към друга.
САЩ продължават да контролират политичес...
Фалшификацията на Изборите със „Смартмат...
Лидерите на Израел са масови убийци на ж...
КЕВР вдигна цената на газа с 36%, но се ...
03.09.2012 11:37
03.09.2012 11:38
Но:
> На обратното мнение са неоконсерваторите
!?
